Black Army och Smokinglirarna om de hot som framförts mot ledare i AIK Ishockey

Tidigare i veckan framkom det att sportchef och tränare Daniel Rudslätt och den tidigare huvudtränaren Rikard Franzen, blivit hotade och fått avsågade grishuvuden placerade vid sina bostäder. Från detta vill Black Army-Stockholm och Smokinglirarna ta avstånd.

Att man, efter att ha varit med och spelat ner en av klubbens anrikaste sektioner från högstadivisionen, inte är speciellt populär får man nog leva med i en klubb som AIK, men man ska inte behöva vara orolig för att en själv eller ens familj ska råka illa ut.

AIK står inför en tuff och oviss säsong. Oavsett vilka som står i båset och som finns i klubbens sportsliga och administrativa ledning när säsongen 14/15 drar igång, så behöver klubben stöd. Det betyder inte att man ska strunta i att uttrycka sitt missnöje med hur saker har skett, men det måste ske där det ska ske, på sektionens årsmöte. Det är där vi börjar återbygga ett starkt AIK Ishockey och det är där vi medlemmar håller styrelsen ansvarig för året som gått.

Black Army Stockholm och Smokinglirarna